Baş Ağrısına Sebep Olan 20 Hastalık!1- Gerilim tipi baş ağrısı

Belirtileri:

 baş ağrısı
 boyun tutulması
 Ağrı veya rahatsızlık
 konsantrasyon güçlüğü bulunur.

Açıklaması:
Gerilim tipi baş ağrısı, boyun, yüz, çene, omuz veya kas gerginliği yüzünden olabilen baş ağrısıdır. Çoğu insanda genellikle gün ortasında arada sırada başlar. Daha az olmakla birlikte bazı insanlarda her gün ortaya çıkabilir. Gündelik stres, uykusuzluk, anksiyete, depresyon, kötü vücut duruşu, açlık yorgunluk gerilim tipi baş ağrısı tetikleyebilir.


2- Akut Sinüzit

Belirtileri:

 baş ağrısı
 şişme
 öksürük
 azalmış tat alımı
 ateş
 burun akıntısı
○ dokunmaya karşı hassasiyet
 burun tıkanıklığı 
 nazal akıntı
 Ağrı veya rahatsızlık
 ağız kokusu
 azalmış koku alımı

Açıklaması:

Akut sinüzit, sinüslerin 4 haftadan daha az süren iltihaplanmasıdır. Sinüzitte sık sık şişlik, geniz akıntısı ve balgam görülür. Bu bakterilerin çoğalmasını kolaylaştırır. Organizmalar gaz üretebilir ve siz sinüsleri boşaltmadığınızda basınç hızlı bir şekilde enfeksiyonların yayılmasına sebep olabilir. Virüsler, akut sinüzitin en sık nedenidir. Ancak bakteri, mantar ve alerji de buna neden olabilir. Sinüslerde ağrı ve hassasiyet yaygın belirtilerdir. Ancak şiddetli ağrı veya apse gibi başka komplikasyonlar da gelişebilir. 
3- Akut Stres Reaksiyonu

Belirtileri:

○ Baş ağrısı
○ baş dönmesi
○ Çarpıntı (göğüste çırpınan)
○ boğazda sertlik
○ hiperaktif davranışlar
○ Hızlı nefes almak
○ kızarmış cilt
○ Ellerinizin titremesi, tremor
○ Çarpıntı
○ Ürkeklik ya da kolayca ürkme
○ İş yerinde düşen verimlilik
○ Sallanma
○ yorgunluk
○ sinirlilik
○ Hızlı kalp hızı (nabız)
○ titreme
○ Ruh hali
○ Aşırı ağız sulanması
○ Hiperventilasyon (hızlı / derin nefes)
○ Yüksek tansiyon
○ uykuya dalmakta zorluk
○ Diş gıcırdatma
○ uykuda huzursuzluk / sık dönmek

Açıklaması:

Akut stres reaksiyonu, ya da akut stres bozukluğu, stresli bir duruma fiziksel ve psikolojik bir reaksiyon vermektir  Bu nefes darlığı, hızlı kalp atışı, artmış kan basıncı, anksiyete ve "yaklaşan kıyamet duygusu"na neden olabilir. Bu reaksiyonlar sevilen birinin ölümü, bir doğal afet ya da fiziksel şiddet gibi alışılmadık şiddetli ve stresli olaydan sonra normal olabilir.4- Kafein Yoksunluğu

Belirtileri:

○ Baş ağrısı
○ uyuşukluk
○ Huzursuzluk veya sinirlilik
○ Gündüzleri zorlukla uyanık kalmak


Açıklaması:

Kafein bir uyarıcıdır. Her gün kahve, çay, kola gibi kafeinli içecekler içerseniz, vücudunuz kafeine alışır. Ve eğer aniden kafein alımını keserseniz, baş ağrısı, yorgunluk ve kötü bir ruh gibi yoksunluk belirtileri görebilirsiniz. Bu sorunlar, bir hafta boyunca sürer veya bir süre içinde kaybolur. Kafein alımını günden güne azaltarak kafein yoksunluğu belirtilerini azaltabilirsiniz. 
5- Tip 2 Diyabet

Belirtileri:

○ Baş ağrısı
○ Baş dönmesi
○ Yorgunluk
○ Artan susuzluk
○ Aşırı sıvı almak
○ Kilolu olmak
○ Erektil disfonksiyon
○ Bulanık görmek
○ Çift görme (bir göz kapalı olmadan)
○ sık idrara çıkmak
○ kilo almak
○ Sık Enfeksiyonlar
○ Güçsüzlük (genellikle)

Açıklaması:


Vücut yeterli insülinü üretemez ya da gerektiği gibi kullanamazsa tip 2 diyabet ortaya çıkar. Yemek yediğimizde vücudumuzda nişasta ve şekerler glikoza döner. Glikoz, hücrelere enerji için gereklidir. İnsülin kandaki glikozu hücrelere taşımakla görevlidir. Eğer yeterli insülin yoksa ya da hücreler insüline tepki vermiyorsa, glikoz kanda birikebilir. Buda organ hasarı ya da koma gibi komplikasyonlara sebep olabilir. 

Kilolu olmak Tip 2 Diyabet riskini arttırır ama her kilolu insan diyabet olacak diye bir şey yoktur. Ayrıca Tip 2 diyabet zayıf insanları da etkiler. Çok fazla şeker yemek diyabete sebep olmaz. Aşırı yağ ve kalori alımı da kilo almaya sebep olur. 
6- Aşırı Kafein Alımı

Belirtileri:

Baş ağrısı
Zor uyumak
Çarpıntı (göğüste çırpınan)
Huzursuz veya sinirlilik
Uykuya dalmakta güçlük
Anksiyete (kaygı)
Düzensiz kalp atışı
Hızlı kalp hızı (nabız)
Artan konuşma isteği

Açıklaması:

Aşırı kafein alımı, yani yaklaşık bir günde üç bardaktan fazla kahve içmek, enerji azalması ve yıpranmış sinirlere neden olabilir. Aynı zamanda, düzensiz kalp ritmine, kalbinizin daha hızlı atmasına, tansiyonunuzun yükselmesine, anksiyeteye veya panik atağa, su kaybı ve susuzluğa neden olabilir. Kafeine karşı duyarlılık, insandan insana değişir. Bazı insanlar bu etkileri yaşamadan daha fazla kafein tüketebilirler. Fakat insanlar günde ne kadar kafein aldıklarını bilemezler. Çünkü kafein, ilaçlarda (ilacın etkisini arttırmak için), çayda, kahvede, kolada, alkolsüz içeceklerde, çikolatada farklı dozlarda bulunabilir. 
7- Maloklüzyon 

Belirtileri:

○ Baş ağrısı
○ Dişlerin eskisi gibi oturmaması
○ Ağrı veya rahatsızlık

Açıklaması:

Diş kapanış bozuklukları (Maloklüzyon), alt ve üst dişler en fazla temas konumundayken, alt birinci büyük azının üst birinci büyük azıya göre önde veya arkada olmasına bağlı olarak görülen durumlardır. Malokluzyonlar konuşma, yemek yeme ve diş bakımı ve diğer dişle ilgili sorunlara yol açabilirler.  Braketler maloklüzyonu tedavi edebilir, ancak yetişkinler için cerrahi girişim de gerekli olabilir.
8- Migren

Belirtileri:

○ Baş ağrısı
○ Uyuşma veya karıncalanma
○ Gürültüye hassasiyet
○ Görüntünün titremesi
○ Bulantı veya kusma
○ Işığa karşı duyarlılık
○ Görmede renksiz zikzak titremeler
○ Konuşma Güçlüğü

Açıklaması:
Migren şiddetli baş ağrısına sebep olan rahatsızlıklardan biridir. Belirtiler birkaç saat veya birkaç gün sürebilir. Ses veya ışık duyarlılığı, bulantı, kusma, zonklama olabilir. Migren, belirli gıdalarla, stresle, ya da diğer faktörlerle tetiklenen anormal beyin aktivitesinden kaynaklanır. Bazı insanlarda; geçici görme kaybı, yıldızlar, yanıp sönen noktalar, bir kol veya bacakta karıncalanmalar görülebilir. Migrenin tedavisi yoktur. Ancak ilaçlar ağrıyı azaltıp, meydana gelen migreni durdurmaya yardımcı olabilir.
9- Miyopi

Belirtileri:

○ Baş ağrısı
○ Bulanık görme
○ Azalmış gece görüşü
○ Okumak için ışığa ihtiyaç duymak
○ Gözleri kısarak bakmak
○ Ağrı veya rahatsızlık
○ Sık Gözleri Kısmak
○ Görme değişikliği
○ Okumak için nesneleri yakın tutmak

Açıklaması:

Miyopluk uzaktan görmeyi etkileyen yaygın bir göz problemidir.Gözlükler, kontakt lensler veya göz ameliyatı sorunu çözebilir. Bazen, diyabet ya da gelişmekte olan katarakt da miyopiye neden olur.10- Beyin Sarsıntısı Sonrası Sendromu

Belirtileri:

Baş ağrısı
Konsantrasyon güçlüğü
Hafıza sorunları


Açıklaması:

Bir sarsıntı veya başka bir travmatik beyin hasarı belirtileri devam ettiğinde "Beyin Sarsılması Sonrası Sendromu" ortaya çıkar. Baş ağrısı, baş dönmesi, anksiyete, sinirlilik, duygudurum bozuklukları, konsantrasyon bozukluğu, hatırlama güçlükleri, veya diğer belirtiler yaralanmadan sonra hemen, başka bir gün veya başka bir hafta hafta içinde ortaya çıkabilir. Tam oluşma şartları belirsizdir, ancak araba kazalarından ve sportif olaylar (futbol kavgaları, dövüşler, saldırılar) sonrasında sonra daha sık olur. Doktorlar genellikle belirtileri tedavi eder.(semptomatik tedavi). Hastalığın özel bir tedavisi yoktur.
11- Uyku Apnesi

Belirtileri:○ Baş ağrısı

○ Hafıza sorunları
○ Horlama
○ Gece sık sık idrara çıkma 
○ Uykuya dalmakta zorlanma
○ Uykudan uyanmakta zorlanma
○ Kilolu olmak
○ Erektil disfonksiyon
○ Yorgunluk
○ Uzun süreli solunum durmaları
○ Oryantasyon bozukluğu (kaybolma)
○ Uyuşukluk
○ Gündüzleri zor uyanık kalmak
○ Huzursuz uyuma (çok sık hareket - dönmek)
○ Uyku sırasında düzenli nefes almamak

Açıklaması:

Uyku apnesi olan insanlar uyku sırasında defalarca kez nefes almayı durdurup tekrar nefes almaya başlarlar. Nefes alamama birkaç saniye ile birkaç dakika boyunca sürebilir. Bu 5 ila 30 kere veya bir saatten fazla sürebilir. Pek çok durumda solunum yolu çöktüğü zaman akciğerlerin içine hava girişi ve hava çıkışı yani hava akışı durduğu zaman nefes durur. Nadir durumda, beynin nasıl nefes alacağı konusunda kontrolü kaybetmesiyle oluşur. Uyku apnesi gece sık sık uyanmaya neden olur. Doğru bir tedavi ile tedavi edilebilir olmasına rağmen, uyku apnesi genellikle tespit edilemez. Tedavi edilmediği zaman, kalp hastalığı ve diğer ciddi sağlık sorunları riski yükselir.12- Güneş Yanığı

Belirtileri:


○ Baş ağrısı

○ Cilt kuruluğu

○ Deri döküntüsü
○ Cildin soyulması, çatlaması
○ Sıcak ve kuru cilt
○ Ağrı veya rahatsızlık
○ Ateş
○ Ciltte kabarcıklar
○ Ciltte pullanma
○ Ciltte kararma

Açıklaması:

Güneş ışınlarına veya diğer ultraviyole ışığa aşırı maruz kalanların derileri kızarmış, tahriş olmuştur. Güneş yanığı, cildin tipine ve ne kadar güneşte kaldığına bağlı, hafiften şiddetliye kadar değişebilir. Soğuk uygulamalar ve nemlendirici losyonlar ile evde hafif güneş yanığı belirtileri rahatlatılabilir. Şiddetli güneş yanığı ateş, titreme, ve hatta şoka neden olabilir.Bazı şiddetli güneş yanıkları bir hastanede tedavi gerektirir. Kronik güneş yanığı erken yaşlanmaya, kırışıklıklara ciddi cilt hasarına ve cilt kanserine neden olabilir. Güneş yanığının önlenmesi en iyi korumadır. En çok cilt hasarı çocukluk çağında oluşur Çocukların özellikle, korunmaya ihtiyacı vardır.


13- Kronik Sinüzit

Belirtileri:○ Baş ağrısı

○ şişme
○ Öksürük
○ Azalmış tat alımı
○ Dokunmaya hassaslık
○ Kulak ağrısı
○ Burun akıntısı
○ Ağrı veya rahatsızlık
○ Ağız kokusu
○ Azalmış koku alımı
○ Yorgunluk
○ İltihaplı akıntı
○ Burundan zor nefes almak

Açıklaması:

Sinüzit, sinüslerin şişmesi yüzünden boşalmasını engelleyen hastalıktır. Genellikle bir bakteriyel, viral veya mantar enfeksiyonundan kaynaklanır. Bazen sinüzite alerji ya da burun içinde tıkanıklık neden olur. Sinüzit, burun tıkanıklığına, ağız kokusuna, öksürüğe, yorgunluğa, ateşe, baş ağrısına neden olabilir. Bu belirtiler 12 haftadan uzun sürüyorsa siz de kronik sinüzit hastası olabilirsiniz. 14- Viral Menenjit

Belirtileri:


○ Baş ağrısı

○ Ajitasyon

○ Konfüzyon
○ Ateş
○ Boyun tutulması
○ Işığa karşı duyarlı
○ Anormal yürüyüş (yürüyüş)
○ Bu zamana kadarki en kötü baş ağrısı
○ Ağrı veya rahatsızlık
○ Sertlik veya azalmış hareket
○ Yorgunluk
○ Bulantı veya kusma
○ Huzursuz veya sinirlilik
○ Oryantasyon bozukluğu
○ Uyuşukluk

Açıklaması:

Viral menenjit, beyin veya omurilik zarının iltihaplanmasıdır.Genellikle bir virüs yüzünden olur. Daha az sıklıkta, mantarlar, böcekler tarafından yayılan hastalıklarla ve diğer sebeplerle oluşur. Viral menenjit (Aseptik menenjit), bakteriyel menenjit kadar hayatı tehdit eden ciddi bir hastalık değildir. Belirtileri ışığa karşı duyarlılık, ateş, baş ağrısı, boyun ağrısı ve boyunda sertlik, bulantı, yorgunluk, bilinç bulanıklığı olabilir. Çoğu zaman, aseptik menenjit dinlenmeyle, sıvı desteğiyle, ve ağrı kesiciler ile atlatılabilir. Ancak, menenjit belirtileri her zaman tıbbi acil durumudur. Ayrıca aseptik menenjit (viral menenjit) belirtileri, genellikle bakteriyel menenjit ile aynıdır.15- Alerjik Reaksiyon

Belirtileri:

○ Baş ağrısı
○ Şişme
○ Öksürük
○ Kaşıntı veya yanma
○ Kırmızı (kanlı) gözler
○ Nefes darlığı
○ Cilt kızarıklığı
○ Boğazda veya gözlerde yanma
○ Hırıltı
○ Drenaj veya irin
○ Ağrı ya da ağız içinde yanma
○ Burundan zor nefes almak
○ Göz kapağında kızarıklık
○ Ağrı veya rahatsızlık
○ Kanlı veya kırmızı renkli dışkı
○ Kurdeşen
○ Bulantı veya kusma
○ Burun akıntısı
○ Ciltte kabarcıklar
○ Hapşırma
○ Boğazda gerginlik
○ Kabarık göz kapakları
○ Yaklaşan kıyamet duygusu
○ Ağrılı Dil

Açıklaması:

Bağışıklık sistemi, bir alerjene ya da normalde zararsız maddeye aşırı tepki verdiği zaman alerjik reaksiyon meydana gelir. Hayvan tüyü, fıstık, kabuklu deniz ürünleri, polen, toz, ilaçlar, böcek ısırmaları ve gıdalar yaygın alerjenlerdir. Çoğu alerjik reaksiyonlar hafiftir, ama bazıları şiddetli ve yaşamı tehdit edici olabilir.Şiddetli reaksiyonlar anafilaksi olarak adlandırılır. Anaflakside kişi hızlıca tedavi edilmezse ölebilir. Anaflaksi, ciddi ve acil bir tıbbi durumdur. Anaflakside acil tedavide adrenalin gibi ilaçlar kullanılır. 


16- Kronik Hastalık Anemisi

Belirtileri:

○ Baş ağrısı
○ Baş dönmesi
○ Sersemlik
○ Hızlı kalp hızı (nabız)
○ Konsantrasyon güçlüğü
○ Zor uyumak
○ Yorgunluk
○ Soluk cilt
○ Nefes darlığı
Kas krampları veya spazmlar (ağrılı)

Açıklaması:

Alyuvarlar azaldığı zaman anemi olur. Bu hücreler vücutta oksijen ve diğer besinleri taşır.Anemi belirtileri halsizlik, yorgunluk, nefes almakta zorluk, baş dönmesi ve diğer belirtileri içerebilir.Kronik hastalık (ACD) anemisi, büyük olasılıkla HIV, hepatit B, otoimmün hastalıklar, kanser, böbrek hastalığı, siroz, uzun süreli enfeksiyonlar gibi bazı enflamatuar veya bulaşıcı hastalıkların neden olduğu vücut için  koruyucu bir reaksiyondur. Hastalık ajanı ne olursa olsun, bakteriler ve hatta kanser hücreleri de dahil olmak üzere tüm canlı hücreler, demire ihtiyaç duyar. ACD demir miktarını sınırlar. ACD'nin tedavisi, altta yatan hastalığın tedavisiyle olur. 17- Demir Eksikliği Anemisi

Belirtileri:


 Baş ağrısı

 Baş dönmesi

 Sersemlik
 Hızlı kalp hızı (nabız)
 Konsantrasyon güçlüğü
 Buz, kir veya kağıt yeme isteği
 Ağrı ya da ağız içinde yanma
 Zor uyku
 Yorgunluk
 Soluk cilt
 Nefes darlığı
 Kas krampları veya spazmlar (ağrılı)
 Tırnak yukarı kavisli (sarılırım yatarım)
 Ağız köşesinde çatlaklar

Açıklaması:

Vücudunuzun ihtiyacı olandan daha az alyuvar olduğunda anemi oluşur. Alyuvar vücut dokularına oksijen taşır. Vücudunuz alyuvar oluşturmak için demir kullanır. Kan kaybı, yetersiz demir alımı veya kötü demir emilimi genellikle anemiye neden olur. Menstruasyon (regl) döneminde olan kan kaybı yüzünden demir seviyesi düşük olan kadınlar risk altındadır. Bağırsak kanaması da yaygın düşük demir düzeylerine neden olur. Tedavi ile çoğu insan bir kaç ay içinde anemiden kurtulur.
18- Astigmatizm


Belirtileri:

 Baş ağrısı
 Bulanık görme
 Gözleri sık kısmak
 Ağrı veya rahatsızlık
 Görme alanının bir parçasının bozulması
 Görüş değişikliği

Açıklaması:

Astigmatizma bulanık görmeye neden olan yaygın bir göz problemidir.Kornea'daki kusurlar yüzünden ışığın doğru kırılmamasıyla olur. Hem yakında hem de uzaktaki ince ayrıntıları görmede problem yaşayabilirsiniz. Gözlük veya kontak lensler, genellikle sorunu çözer.19- Hipertansiyon

Belirtileri:

 Baş ağrısı
 Sersemlik
 Kızarmış cilt
 Erektil disfonksiyon
 Baş dönmesi
 Görme değişikliği
 Yüksek kan basıncı

Açıklaması:

Hipertansiyon (HTN) veya yüksek tansiyon, bazen arteriyel hipertansiyon, atardamarlardaki kan basıncının yükseldiği kronik bir tıbbi durumdur. Bu basınç artışı sonucu, kalp kanın damarlarda dolaşımını sağlamak için normalden daha fazla çalışmak zorunda kalır. Hipertansiyon birincil (sürekli) hipertansiyon veya ikincil hipertansiyon olarak sınıflandırılır. Vakaların yaklaşık %90–95’i "birincil hipertansiyon" olarak sınıflandırılmış olup bu, altta yatan herhangi belirli bir sebep olmadan kan basıncının yüksek olması anlamına gelir. Böbrekleri, atardamarları, kalbi veya endokrin sistemini etkileyen diğer durumlar ise vakaların geri kalan %5-10’luk dilimini oluşturur (ikincil hipertansiyon).20- HipoglisemiBelirtileri:

 Baş ağrısı
 Konfüzyon
 Hızlı kalp atışı
 Aşırı terleme
 Bilinç kaybı
 Kızarmış cilt
 Çarpıntı
 Konsantrasyon olamamak
 Kaygı
 Baş dönmesi
 Konuşma bozukluğu
 Titreme
 Oryantasyon bozukluğu
 Ellerde titreme ya da sallama
 Nöbetler (bacaklarda kontrol edilemeyen sarsıntılar)

 Açlık

Açıklaması:


Hipoglisemi, kan şekerinin olması gerektiğinden daha düşük olması durumu.
Hipoglisemik reaksiyonun başlangıcında bulanık görme,baş ağrısı,baş dönmesi, terleme ve baygınlık hissedilir. Uygun müdahale edilmediği takdirde bilinç kaybı görülür. Diyabetli hastaların sıklıkla karşılaştığı bir rahatsızlıktır. Özellikle tip 1 diyabetli hastalar haftada bir veya iki hipoglisemi atağı geçirirler. Tip 2 diyabette bu durum çok daha seyrektir.

0 yorum:

Lütfen görüşünüzü belirtin...